Termostatik Vana ve Oda Termostatı

Termostatik Vana ve Oda Termostatı

Termostatik radyatör vanası, her odanın sıcaklığının kaç derece olması isteniyorsa ona denk gelen değere ayarlanarak, radyatör o sıcaklığa eriştiğinde sıcak su girişini kapatarak o mahalin gereksiz yere aşırı ısınmasını önler.

salona konulacak bir oda termostatı ile, kombiyi hedeflenen ev sıcaklığına göre otomatik olarak çalıştırmaktır. Örneğin salonun 20°C olması isteniyorsa oda termostatı 20°C’ye ayarlanır. Kombi, oda 20°C’ye ulaştığında “on-off” çalışan bir oda termostatı tarafından kapatılır, modülasyon yapma özelliği olan bir oda termostatı varsa bu durumda oda termostatı kombiyi kapatmaz ama alev boyunu kısar, yani kapasitesini düşürür.

Kullanıcılara önereceğimiz en ideal otomatik kontrol yöntemi ise eğer kombileri dış hava sıcaklık sensörü bağlanabiliyorsa, dış hava sıcaklık sensörü bağlatılması, bunun yanında zaman programlı bir oda termostatı konulması ve ilave olarak radyatörlere termostatik vana takılmasıdır.

Böylece kombi dış hava sıcaklığına bağlı olarak su sıcaklığını otomatik olarak düşürür veya yükseltir. Yani hava ısındığında kombiyi kısmak, soğuduğunda açmak artık gereksiz olur. Programlı oda termostatı evi istenilen gün ve zaman aralıklarında istenilen sıcaklıklarda tutar. Termostatik radyatör vanaları ise odaların ayrı ayrı istenilen sıcaklılara geldiğinde radyatörlerin kapatılmasını, oda sıcaklığı düştüğünde ise açılmasını sağlar.

Oda termostatlarının çalışma sistemleri özellikleri ve oda termostatı kullanımı biçimlerine göre farklılık gösterir. Oda termostatları genel olarak ısıtma ve soğutma sistemlerini kontrol eder ancak hem soğutma hem de ısıtma yapan termostatlar da bulunur. Sadece ısıtma sistemlerini kontrol etme ve ayarlama amacıyla kullanılan oda termostatları, herhangi bir arıza durumunda tank içinde bulunan suyun aniden yükselmesi durumunda ısıtıcıya giden enerjiyi devre dışı bırakır. Oda termostatları bu sayede suyun olması gereken seviyeden daha çok ısınmasını engeller ve güvenli kullanım deneyimi sunar. Soğutma sistemlerini kontrol etme ve ayarlama amacıyla kullanılan oda termostatları, soğutucu olması gereken soğukluk seviyesine ulaştığında kompresörü devre dışı bırakır. Sonrasında sıcaklık yükseldiğinde de kompresörü yeniden çalıştırır. Bu sayede gereksiz yere enerji tüketilmesini önler ve yüksek oranda enerji tasarrufu sağlar.

 

 

Redblue Rb10 Kablolu Dijital Oda Termostatı

Geri Bildirim Ver
 • %40’a varan yakıt tasarrufu sayesinde hem siz rahat edin, hem cebiniz rahat etsin! Hem ısıtmada, hem soğutmada çalışma desteği (2 borulu fancoil) Büyük LCD Ekran Farklı Mod Seçenekleri (Konfor, Ekonomi) Hassas Sıcaklık Ölçümü İlk defa bu seride, -2 ile +2 derece arasında çalışma sıcaklığı ayarlayabilme* Sıcaklık Kalibrasyonu Son derece basit, lisandan bağımsız ekran Arka plan ışığı Dijital Kablolu Oda Termostatı Açma Kapama Anahtarı Termostat çıkışı on/off olan tüm kombilere uyumludur. Kullanım Alanları Daireler
 • Ticari Alanlar
 • Hafif Endüstriyel Binalar
 • Zone Vanaları
 • Termal Vanalar
 • Gaz veya Petrol Brülörleri
 • Fanlar
 • Pompalar
 • Fancoiller
 • Not: Ürün çalışma aralığı varsayılan olarak 0.5’tir. Yani cihazınızı 23 dereceye ayarlarsanız 23.5 ta örneğin kombiyi kapatır, 22.5 ta yeniden devreye sokar. Tavsiye ettiğimiz değer budur fakat gelen istekler üzerine bunu değiştirmeniz mümkün kılınmıştır. İsterseniz bunu 0.1’e de ayarlayabilirsiniz. O halde 23.1’de kombiyi kapatıp, 22.9’da kombiyi devreye sokacaktır. Fakat bu durumda gaz faturanız yükselecektir önemle duyurulur!. Bu durumu evindeki yalıtım üst düzey olan ve sıcak yerlerdeki kullanıcılar tercih edebilir. Tam tersine evindeki yalıtım kötü olanlar da, kendi denemelerine göre ( sıhhi tesisat ) bu oranı 0.5 veya üstü olarak ayarlayabilirler.) Not2: Yeni ürünlerimizde duvar askı aparatlarını kaldırdık. Montajı yapacak kişinin arka kapağı aynı bir aparat gibi tırnaklarından çıkarıp duvara montajlayıp üstüne termostatı oturtması gerekmektedir.

Demirdöküm On-off Kablosuz Rf 6001 Termostat

 • Kablosuz bağlantı ile rahat kullanım
 • LCD Ekran
 • Oda ve ayar sıcaklık gösterimi
 • Atron, Nitromix, Nitron, Nepto ve Adonis kombi modelleri ile kullanım imkanı

 

Demirdöküm Exabasıc Ta3 On-off Kablolu Oda Termostatı

 • Kablolu analog on/off oda kumandası Sıcaklık hassasiyeti 1 °c Sıcaklık ayar aralığı 5 °c – 30 °c Uyumlu kombi modelleri Nitromix Atromix Nitron condense Nitron plus Atron Nepto

 

Teknoloji alanındaki gelişmelerle markalar inovatif özelliklere sahip oda termostatı seçeneklerini kullanıcıların beğenisine sunar. İnovatif üretim anlayışıyla tasarlanmış oda termostatları arasında en dikkat çekenlerden biri olan öğrenme modlu oda termostatları Android oda termostatı olarak da bilinir. Çalıştırması ve ayarlama yapması oldukça kolaydır. Android oda termostatı kullananların yorumları incelendiğinde kolay ve güvenilir çalışma sistemine sahip olduğu görülür. Kablosuz çalışma sistemi ile donatılır ve kullanıldığı alandaki internete bağlanarak çalışır.

Kablolu termostatlar çalışmaları için ihtiyaç duydukları enerjiyi ve kombiyle olan iletişimlerini, kombiyle termostat arasına çekilen bir kablo aracılığıyla yaparlar. Kablosuz termostatlar, kombiye bağlanan bir alıcıyla iletişime geçerek kombiyi kumanda ederler.

Related posts

Şimdi Ara
7 / 24 Whatsapp