Kombide İyonizasyon Elektrodu

Kombide İyonizasyon Elektrodu Arızası Nasıl Anlaşılır?

Kombi marka modeli ve çeşidine bağlı olarak ekranda alev oluşmuyor veya alev görmüyor gibi açıklamaları bulunan arıza kodları belirebilir. Ledli kombilerde ise ateşleme ledi yanabilir. Bu gibi durumlarda iyonizasyon elektrodunda sorun olabilir.

  • Parçanın arızalı olduğu ancak yerinde görülür ve bir tespit yapılır ise anlaşılabilir. Bu durum uzman servis ekiplerince tespit edilir. Tespit sonrası arıza durumu var ise parçanın değişimi yapılır ve sorun bu şekilde çözümlenir. Parçanın tamiri olmaz, tıkalı ise temizliği yapılabilir.
  • Çeşitli sorunların tespiti yapıldıktan sonra sorun hala devam ediyorsa birkaç işlemi uygulamanız gerekiyor.
  • Bu işlemler arasında en popüler ve en çözücü yöntem kombinizi resetlemek.
  • Kombilerin ön yüzeyinde resetleme tuşu bulunmaktadır. Bu tuşa 5 saniye boyunca basıldığı zaman kombinizi resetleyebilirsiniz
  • Resetleme işlemini yaptığınız halde sorun hala devam ediyorsa teknik servis yardımı almanızda fayda var.

 

Parçaların Ateşleme Elektrodu ya da İyonizasyon Elektrodu Olduğunu Nasıl Anlarım?

Kombi içerisindeki benzer parçaların birbirlerinden ayırt edilmesinin birkaç yolu olsa da bu gibi arızaların yetkili teknik servis tarafından yapılmasını önermekteyiz. Fakat kombinizde bir arıza mevcut ve bu arıza sonucunda ateşleme elektrodu ve iyonizasyon elektrodunu kontrol etmek istiyorsanız;

  • Öncelikle Kabloları takip edebilirsiniz. ( Herhangi bir arıza durumunda kombinin ön kapağını açtığınızda yanma haznesinde bulunan parçanın ne olduğunu anlayabilmek için kabloları takip edebilirsiniz. Ateşleme elektrodunun kabloları, ateşleme trafosuna gider. İyonizasyon elektrodunun kablosu ise, kombi içerisinde bulunan cihaz kartına gider.)
  • Kombinin yanma haznesini görebilecek şekilde ön kapağını açınız. Ardından ön kapak açıkken yanma haznesi üzerinde bulunan iki adet parçayı gözlemleyin. Bu iki parçayı gözlemlerken kombinizi çalıştırın. Kombi çalıştığı esnada kıvılcım çıkaran parça ateşleme elektrodudur. Diğer parça ise İyonizasyon Elektrodudur.

Related posts

Şimdi Ara
7 / 24 Whatsapp