Kombi Niye Su Akıtır?

 • Kombide karşılaşılan su akıtma problemlerinin %80’i emniyet ventilinden tahliye olmasıdır. Ancak emniyet ventilinden su geliyor olması her zaman emniyet ventilinde sorun olduğu anlamına gelmez.
 • Kombi parçalarında kırılma, delinme ya da çatlama olduğunda kombi su akıtabilir.
 • Emniyet ventili, genleşme tankı, doldurma musluğu, plaka eşanjör, ana eşanjör, hava prujörü, blok ve pompa gibi parçalar kombi su akıtması sorununda arızalı durumdaki muhtemel parçalar olabilir.
 • Yüksek basınç arızası olduğunda kombi su akıtabilir. Pek çok kombi kullanıcısı teknik servislere, kombi su akıtıyor basınç yükseliyor sorunuyla başvurmaktadır.
 • Kombi su akıtıyor basınç düşüyor sorunu da en çok karşılaşılan sorunlardan bir diğeri. Bu sorunun sebebi de emniyet ventili ile ilgili olabilir.
 • Kombi neden su akıtır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da kombi bakımının uzun bir süre yapılmamasıdır. Düzenli kombi bakımının önemini bu konuyla birlikte bir kez daha hatırlatmakta yarar var.
 • Kombiye fazla su basıldığında da kombi su akıtabilir.
 • Kombinizin altında bulunan su doldurma vanası arızalanmışsa da kombi su akıtabilir.
 • Eğer su, kombi altındaki borulardan akıyorsa bu durum büyük olasılıkla tesisatla alakalıdır. Bu sorunla ilgili bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

Kombinizde eğer basınç yükselme sorunu var ve basınç değeri 3 barı geçiyor ise emniyet ventili otomatik devreye girer. Kombideki fazla suyu dışarı gönderir ve su akıntısı sorunu oluşurEmniyet ventili arızalı ise ya da pislik ile tıkanmış ise bu durumda da kombi su akıtabilir. Kombinin önemli parçalarından olan emniyet ventili, kullandığınız kombinin tesisat basıncı 3 barı geçtikten sonra kombinin yüksek basınç nedeniyle zarar görmemesi için kombideki fazla suyu dışarı tahliye etme görevi gören parçadır.

Emniyet ventilinin bu gibi problemlere olanak tanıması da, farklı renk, yer ve şekil olarak değişkenlik göstermesi ile en önemli sebepler arasında geliyor. Önemli konulardan biri de sıcak su akıtma problemlerinin çözümü olarak ventilinin tamiri yapılamayacağı ve sadece parça değişimi ile bu sorunun çözüleceği yönünde olduğu biliniyor. Ventilin su akıtma problemlerinde, aynı ürünün  tamiri mümkün olmuyor. Sadece değişim ve yeni ürün aktarılarak bu soruna kesin çözüm bulunmuş olunuyor. Kombilerin her sene bakımının da yapılması gerekiyor. Bu şekilde sorunlar oluşmadan ( sıhhi tesisat )  baştan önlem alınarak büyük sorunlara da sebebiyet verilmemiş olunuyor. Ventilin sıcak su akıtma problemi ise öncelikle basınç oranı kontrol edilir eğer basınç yüksek ise bunun sebebi önce araştırılır ve çözüm bulunmaya çalışılır.

Kombi su damlatıyor ise öncelikle bunun olağan bir arıza olduğunu düşünüp paniğe kapılmamalısınız. Ancak böyle bir problem muhakkak uzman yardımı alınması gereken bir problemdir. Bu yüzden problemi fark ettiğinizde mutlaka teknik destek ekibini aramalısınız. Teknik servis ekibi gelene kadar bir kullanıcı olarak yapabilecekleriniz ise şunlardır:

 • Doldurma musluğunu kontrol edin, açıksa kapatın.
 • Kesinlikle cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın.
 • En azından teknik servis ekibi gelene kadar su akıntısı dursun isterseniz, kombi altındaki sağdan ikinci boru üstündeki vanayı kaptın. (Bu işlem, sıcak su almanızı önler.)
 • Eğer su akıntısı yüksek basınç sorunundan kaynaklanıyor ise kombi su basıncını 1,5 bar civarında tutmak için tesisat tahliye vanasından su akışı sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir teknik uzman yardımı almadan kendiniz cihazla uğraşmaya, cihazı açmaya kesinlikle çalışmayın. En güvenli ve doğru çözüm için muhakkak teknik bir uzmandan yardım alın.

 

Related posts

Şimdi Ara
7 / 24 Whatsapp