Kombi kaç derecede yanmalı

Odaları İdeal Isıda Tutabilmek İçin Kombi Kaç Derecede Çalışmalı?

Eğer salonunuzu 20°C sıcaklıkta tutmak istiyor ve kombinizin kalorifer suyu sıcaklığının kaç derece olması gerektiği sorusuna yanıt arıyorsanız; cevabımız, -enerji ekonomisi açısından- olabilecek en düşük sıcaklıktır. Elbette ki bu değer dairenin radyatör boyutuna göre değişecektir. Örneğin; aynı güçte kombisi olan ve büyüklükleri eşit olan iki dairenin birinde radyatör boyut veya kapasiteleri farklıysa bu daireler için ideal kombi derecesi farklılık gösterir. Radyatör boyu daha uzun ve kapasitesi daha yüksek olan dairede daire 60°C kombi kalorifer suyu sıcaklığı ile evin salonunu 20°C sıcaklığa ulaştırılabilir.

Doğalgaz faturasından tasarruf etmek için alınması gereken ilk önlem; her yıl düzenli olarak radyatör temizliği ve kombi bakımı yaptırmaktır. Peteklerde buluna havaların alınması, su kaçaklarının giderilmesi daha iyi ısınmanızı sağlayacaktır. Uzmanlar, kombilere yapılan yıllık bakımlar sonucunda faturalarda %15 oranında azalma olduğunu tespit etmiştir.

  • Hol, antre ve koridor için olması gereken ideal sıcaklık değeri 15°C’,
  • Salon, mutfak, yatak odası ve oturma odası için sağlanması gereken ideal sıcaklık değeri 20°C,
  • Banyo için sağlanması gereken ideal sıcaklık değeri 24°C’dir.

(Yukarıda verilen bilgilerin kaynağı için bkz: Makina Mühendisleri Odası Yayınları-Kalorifer Tesisatı Kitabı Yayın No: 352)

 

Yoğuşmalı kombilerin yoğuşma yapması için en önemli şartlardan biri su sıcaklığının 50°C ‘nin altında olmasıdır. 70°C kalorifer suyu sıcaklığı üreten konvansiyonel kombiye sahip bir evi ısıtmak için gereken radyatör miktarı ile 50°C kalorifer suyu sıcaklığı üreten kombiye sahip bir evi ısıtmak için gereken radyatör miktarı farklı olacaktır. Dolayısıyla radyatör seçimlerinizde dikkatli olmanız gerekir. Bahsedilen bu durum dikkate alındığında yoğuşmalı kombi kullanımında en yüksek verim ve en az tüketim için daha geniş ve uzun radyatörler tercih edilmelidir. Evinize kombi alırken bu konu hakkında her ( sıhhi tesisat )zaman bir yetkili satıcıya danışmanız önerilir.

Yakıt Tasarrufu İçin Kombi Nasıl Kullanılır?

Kışın ısıtma yaparken ısıtma ECO modunu aktif etmek kombinin daha ekonomik çalışmasını sağlar. Odalarınızı havalandırırken, varsa, termostatik vanaları kapalı konumuna getirin. En fazla ısı kaybı pencerelerden ve dış kapılardan gerçekleşir. Pencerelerin ve kapıların sızdırmazlığından emin olun ve gerekli önlemleri alın. Varsa, panjurlarınızı geceleri kapatın. Radyatörlerle mobilyalar arasında en az 50 santimetrelik mesafe bırakın. Aksi durumda ısınan hava sirkülasyonu sekteye uğrayacak ve oda verimli bir şekilde ısınmayacaktır. Oda sıcaklığını gereğinden fazla bir değere ayarlamayın. Gündüzleri sıcaklık set değerini düşürmek enerji tasarrufu sağlar.

Cihazınızın verimli bir şekilde çalışması için yılda en az 1 kez bakım yaptırın.

Binanın yalıtımlı olması enerji tasarrufunu artıracaktır. Radyatörlerde termostatik vana kullanın. Her bir odanın sıcaklığı konfor koşuluna göre ayrı ayrı ayarlanmalıdır. İdeal ortam sıcaklıkları; antre için 20°C, salon için 22°C, mutfak ve banyo için 18°C ve yatak odası için 18°C dir. Radyatörlerin perdeler tarafından kaplanmasını engelleyin

Bazı kullanılacak kış mevsiminde daha tasarruflu hareket edebilmek için evden çıkarken ya da gece yattıklarında kombilerini kapatmayı tercih ederler. Eğer kombi kapalı olursa maddi anlamda daha kârlı olacaklarını düşünürler. Başlangıçta yapılan bu işlem doğru gelse de esasen hatalı bir davranıştır. Özellikle kombinin kullanıldığı mekân yalıtımsızsa, evin ısınma durumu çok zor gerçekleşiyorsa, kapatılan kombi evin derecesini oldukça düşürmektedir. Böyle bir durumda da evi tekrar ısıtmak oldukça maliyetli ve zaman alan bir iş olacaktır. Ayrıca kombi evi ısıtabilmek için daha yüksek derecede daha uzun süre çalışacaktır.

Related posts

Şimdi Ara
7 / 24 Whatsapp