Bacalı Kombi Nedir

Bacalı Kombi Nedir

Bir bacaya bağlanan kombilerdir. Yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları, uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar Bu bacaların mutlaka sızdırmaz olması özellikle çelikten yapılması gerekmekte, bacanın mutlaka müstakil olması gerekmektedir. Bacalı kombilerde, dışarı atılmak istenilen gaz sıcaklığı sayesinde yükselir, baca sayesinde dış ortama atılır. Bazı modellerinde ise bu işlemi içerisinde bulunan fan yapmaktadır. Kombiler kat kaloriferi ve şofbenin yaptığı işi tek bir cihazda toplayan cihazlardır. Kombiler hem sıcak su ihtiyacını karşılamak hem de ortam ısısının arttırılmasında görev yaparlar. Bireysel olarak kullanılırlar ve kullanıldığı kadar gazın ücretini ödersiniz. Kombiler sıcak su kullanımına öncelik veren cihazlardır. Kış aylarında bile olsa sıcak su kullanımını sağlamak için kalorifer ısıtmayı bırakır.

  • Hermetik Kombiler; bacası yardımıyla oksijeni dışarıdan alarak yanmayı sağlayan ve atık gazı da baca yardımı ile dışarı atan kombilerdir. Hermetik kombiler dış cephesi olan yerlere monte edilir.
  • Yarı Hermetik Kombiler; aynen Hermetik kombiler gibi baca gazını dışarı atarlar ancak tek fark bunu bir fan yardımıyla yaparlar.

Hermetik kombiler, yoğuşmalı kombilere göre daha ulaşılabilir ve uygun fiyatta olduğundan konut tiplerinde hermetik kombiler daha fazla tercih edilmektedir. Hermetik kombiler ilk yatırım olarak daha ekonomikken, yoğuşmalı kombiler uzun vadede daha fazla tasarruf sağlar. Ayrıca yoğuşmalı kombiler, hermetik kombilere ( sıhhi tesisatçı ) kıyasla daha çevrecidir. Hermetik kombi mi yoğuşmalı kombi mi almalıyım diye düşünüyorsanız; küçük alanlarda hermetik kombiyi büyük alanlarda ise yoğuşmalı kombiyi tercih edilebilirsiniz.

Hermetik kombiler ile bacalı kombiler arasındaki en önemli farklı biri ortam havasını kullanıyorken diğerinin kullanmaması. Bacalı kombiler ortam havasını kullanırken, hermetik kombiler ortam havasını kullanmaz. Bu da şu anlama gelir: Bacalı kombi kullanılan dairelerde ortam sık sık havalandırılmalıdır, aksi durumda cihaz çalışmaz ve çeşitli sorunlar yaratabilir.

Bacalı kombilerde hava akışı baca ile sağlanırken hermetik kombilerde hava akışı fan ile sağlanır. Hermetik kombi çeşitleri dışarıya hava akım borusu ile bağlanır. Hermetik kombilerin sahip olduğu çift hava akım borusu temiz ve kirli havanın sirkülasyonunu sağlar. Bacalı kombilerdeyse hava akışı, kombinin bağlı bulunduğu bina bacası yardımı ile gerçekleşir. Yani atık gaz bina bacasından dışarıya gönderilir. Bu sebeple bacalı kombiler çevreci kombiler değilken; hermetik kombiler hava kirletmediğinden çevreci kombi çeşitleridir.

 

Related posts

Şimdi Ara
7 / 24 Whatsapp